Mŕtve More

Skutočný zázrak prírody, je považované za najstaršie a najväčšie prírodné kúpele (SPA*) * na svete. (* SPA – z latinského Sanus Per Acquam – Zdravie skrz vodu) .

História

Liečivé vlastnosti Mŕtveho mora sú známe už od staroveku. Rimania a židia budovali na brehoch Mŕtveho mora kúpele a špeciálne umyvárne využívajúce vodu i bahno. Pred dvetisíc rokmi rímsky historik Josephus Flavius napísal, že aj kráľ Herodes navštívil minerálne pramene Mŕtveho mora, kde sa liečil a relaxoval. Taktiež krásna kráľovná Kleopatra využívala silu bahenných kúpeľov vediac, že majú liečivé a blahodarné účinky na organizmus.

Geografia

V hebrejskom jazyku je jeho názov Jam Hamelach, čo znamená more Soli. Mŕtve more nemá odtok, bolo by preto správnejšie nazvať ho slaným jazerom. Rozloha Mŕtveho mora je 1050 km2 , jeho dĺžka je 76 km, šírka 17 km, hĺbka dosahuje až 365 m. Povrch jazera leží 392 m pod hladinou mora a jeho dno ďalších 398 m pod hladinou svetového oceánu, čo je najnižšie položeným miestom na Zemi. Mŕtve more sa nachádza v juhozápadnej Ázii, na hraniciach Izraela a Jordánska v sýrsko-africkom zlome v tektonickom páse.

Voda Mŕtveho Mora

Mŕtve more je najbohatším zdrojom minerálov a stopových prvkov, ktoré sú obsiahnuté vo vode a minerálnom bahne. Po tisícky rokov termálne minerálne pramene plnili Mŕtve more. Púštna klíma spôsobuje, že sa voda Mŕtveho mora vyparuje, minerály sa tak usádzajú a hromadia, preto je koncentrácia minerálov v Mŕtvom mori 10x vyššia ako v iných moriach a oceánoch.

Musíme zdôrazniť vysoký obsah iónov sodíka, draslíka, horčíka, vápnika i brómu v Mŕtvom mori. Sú to veľmi dôležité ióny, ktoré majú veľký biologický – zložením mikroelementov je identická s lymfou a krvou človeka. Obsah draslíka (K) v Mŕtvom mori je 20-krát vyššia ako v Atlantickom oceáne, horčíka (Mg) 35-krát, vápnika (Ca) 42-krát, a brómu (Br) aż 80 násobne. Zloženie soli Mŕtveho mora sa odlišuje od ostatných morí našej planéty. Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí od 19 °C vo februári, a 31 °C v auguste.

V Mŕtvom Mori je život!

Do nedávna sa predpokladalo, že v „Mŕtvom mori”, sa nenachádza život. Bolo ťažké predstaviť si niečo iné, v podmienkach s neobyčajne vysokou koncentráciou soli vo vode. A predsa v nedávnej dobe sa po rokoch skúmania podarilo biochemikovi a mikrobiológovi Benjaminovi Elazari Volcanimu, a následne aj iným výskumným pracovníkom preukázať nesprávnosť tohto pohľadu. Nositeľmi života v Mŕtvom mori sú jednobunkové riasy a tiež najjednoduchšie organizmy – prokaryoty, ktoré sú najstaršími žijúcimi bunkami na Zemi, nesúcimi názov Archebaktérie. Prenos genetickej informácie sa realizuje cez DNA.

Archebaktérie – sú jediné známe živé organizmy žijúce vo vode Mŕtveho mora po tisíce rokov. Žijú a darí sa im v týchto vodách aj napriek extrémne vysokej koncentrácii soli a minerálov, čo dokazuje ich vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom.

Liečivé vlastnosti

Súčasné medicínske výskumy potvrdzujú, že jedinečné zloženie minerálov (makro i mikro prvky) obsiahnutých v soli Mŕtveho mora pôsobia hojivo na množstvo zdravotných problémov.
Voda Mŕtveho mora efektívne pomáha pri liečení alergií, lupienky, ekzému, taktiež zlepšuje krvný obraz, látkovú výmenu, upokojuje nervový systém, očisťuje pokožku a zlepšuje jej vzhľad a pružnosť.
Kloktanie ústnou vodou pomáha pri prechladnutí a zápale hrdla. Minerálne bahno z Mŕtveho mora lieči rany, oživuje vlasové korienky, potláča tvorbu lupín. Vyživuje pokožku tváre, zvyšuje pružnosť tkaniva a pokožky, vďaka čomu vyhladzuje vrásky a spomaľuje proces starnutia. Pôsobí liečivo pri bolestiach hlavy a migréne. Aplikácia bahna na kĺby a chrbticu má blahodarné účinky na rôzne choroby: artritída, zápal kostí a chrupaviek, kostnej drene, zápale nervu, reumatizme, psychickej záťaži, únave a nespavosti.

Existuje mnoho dôvodov, prečo má Mŕtve more unikátne liečivé vlastnosti. Jednou z nich sú výnimočné klimatické podmienky:

  • 330 slnečných dní v roku,
  • v priemere menej ako 50 mm zrážok za rok,
  • vysoký barometrický tlak, nízka vlhkosť vzduchu, intenzívne odparovanie v kombinácii s vysokou koncentráciou bromidu vo vzduchu, ktorý podporuje metabolizmus, odstraňuje zápal priedušiek, otvára cievy a normalizuje činnosť nervovej sústavy. Toto všetko, vynásobené bohatosťou minerálov vo vode, prefiltrovaných troposférou slnečného žiarenia a suchého vzduchu z púšte, priťahuje každoročne tisíce kúpajúcich na toto jedinečné miesto na Zemi.

Starý zákon, kniha Ezechiela, 47 (8-11)

„…Voda tečie na východ, pozdĺž stepi a vylieva sa v slaných vodách a potom sa jeho vody stanú zdravé … pretože tam, kde sa dostanú vody, všetko bude uzdravené..„